Začiatky | Znárodňovanie tohto športu | Popularizácia futbalu v Amerike | Americký futbal v súčasnosti


Začiatky
História amerického futbalu sa začala písať niekedy v 19. storočí v Anglicku keď hráč obyčajného futbalu, znudený tým že s loptou mohol manipulovať iba nohami, sa rozhodol jednoducho ju zdvihnúť a bežať s ňou. Napriek tomu, že to bolo úplne v rozpore s pravidlami futbalu, ostatným hráčom sa to zapáčilo a tak sa zrodilo rugby.

Nový šport sa rýchlo stal svetovo obľúbeným a našiel si svoju cestu do Ameriky v polovici 19. storočia. Rozšíril sa hlavne medzi severovýchodné univerzity a netrvalo dlho kým sa predstavitelia tohto športu z Harvardskej univerzity a univerzity Yale stretli v Massachussets v roku 1876 aby sa dohodli na pravidlách rugby, ktoré boli podobné tým v Anglicku. Avšak existovali v nich rozdiely: namiesto okrúhlej lopty sa školy rozhodli používať loptu vajcového tvaru a názov tohto športu zmenili z rugby na americký futbal. Na záver stretnutia bola vytvorená organizácia Intercollegiate Football Association(IFA) aby predsedala tomuto amerikanizovanému športu.

Americký futbal bol stále však istou americkou verziou rugby. Nakoniec však Yaleský hráč Walter Camp presvedčil organizáciu IFA aby zmenili niekoľko pravidiel tohto športu a vytvorili tak šport veľmi podobný tomu dnešnému. Vďaka tomu je Walter Camp považovaný historikmi za otca dnešného moderného amerického futbalu.


Znárodňovanie tohto športu
Univerzitný futbal dozrieval počas 19. storočia vo vlastnej lige až do začiatku 20. storočia kedy sa začali objavovať profesionálne futbalové družstvá. Do tej doby univerzitné športy spadali pod novovytvorenú National College Atheletic Association(NCAA) takže pravidlá profesionálneho futbalu boli odvodené od smerníc tejto univerzitnej organizácie.

Keď nastal rok 1920 existovalo už viac ako 10 profesionálnych družstiev v Spojených štátoch. Usporiadatelia z týchto družstiev sa rozhodli stretnúť v meste Canton, Ohio aby sformovali American Professional Football Association(APFA), ktorá sa neskôr stala National Football League(NFL). NFL ešte viac zmenila pravidlá čim sa americký futbal vykryštalizoval.


Popularizácia futbalu v Amerike
Od čias založenia NFL sa futbal rýchlo stal obľúbeným medzi obyvateľmi USA. Hlavne zápasy družstiev ako Chicago Bears, Los Angeles Tigers alebo New York Giants dvíhali divákov zo sedadiel. Potom sa v roku 1933 NFL rozdelila na dve divízie a hrali sa prvé majstrovstvá NFL.

Ako sa futbal stal obľúbeným medzi obyvateľmi, mnoho líg nasledovalo NFL a pokúsili sa vytvoriť vlastnú súťaž. Dominancia NFL bola však taká silná, že väčšina z týchto vytvorených súťaží nevydržala viac ako 4 roky. Jedine pod vedením milionára Lamara Hunta vznikla jediná liga, ktorá dokázala držať krok s NFL. Bola to American Football League(AFL). Tieto dve ligy následne súperili o najlepších univerzitných hráčov, televízne kontrakty a iné výhody prameniace z obľúbenosti tohto športu.

V ďalšom historicky významnom období, v roku 1966, sa predstavitelia z NFL aj AFL stretli aby sa dohodli na zlúčení oboch líg, pričom sa ponechal názov NFL. V rámci tejto ligy vytvorenej v roku 1970, vznikli 2 konferencie, ktoré odzrkadľujú vývoj celej NFL. Z pôvodnej NFL vznikla National Football Conference(NFC) a z AFL vznikla American Football Conference (AFC). Od vtedy sa stretávajú obidve strany reprezentované majstrami konferencií NFC a AFC na finále majstrovstiev neskôr nazvanom Super Bowl.


Americký futbal v súčasnosti
Futbal, jeden z najobľúbenejších športov v Amerike prešiel dlhú cestu od vysokoškolských študentov, ktorí chceli iba hrať niečo zábavnejšie. Predstavenie futbalu v televízii, čo mimoriadne zvýšilo jeho prístupnosť pre viacerých obyvateľov Spojených štátov, spolu so zlúčením NFL a AFL prispelo k tomu aby sa futbal stal jednou z najsledovanejších šou. Futbal je v dnešnej dobe mimoriadne výnosným športom. Obrovský príliv záujmu fanúšikov vyprodukoval miliardy dolárov už do konca 20. storočia, čo sa prejavilo aj vo výške platov hráčov.

Zmena v prípade futbalu znamená vlastne jeho samotný začiatok, ale zároveň predstavuje aj dôvod prečo si udržal svoju popularitu oproti ostatným športom. Napríklad, zmena pravidiel z roku 1970, v ktorej sa podporilo hádzanie lopty oproti bežaniu s ňou, mala obrovský vplyv na populárnosť tohto športu. V roku 1994 boli zavedené tzv. two-point conversions. Moderný futbal kladie predsa najväčší dôraz na zábavu (za týmto účelom bol vlastne vytvorený).